Üye Girişi


Aladdin Debgici > Makaleler > Bebeğimi Ne İle Beslemeliyim?
Bebeğimi Ne İle Beslemeliyim?

BEBEĞİMİ NE İLE BESLEMELİYİM?

Yeni doğan bebek için en ideal besin tek başına anne sütüdür. Anne sütü bebek için en doğal ve en taze besindir. Her zaman temiz ve mikropsuzdur. Anne sütü verilmesi bebek ile anne arasında özel sevgi bağı kurulmasını sağlar. Anne sütü ile beslenen çocuk sadece karnı doymakla kalmayacak, kendisini hastalıklardan koruması için gerekli koruyucu maddeleri de almış olacaktır. Böylece en önemli dönem olan yaşamın ilk aylarında, hastalanma olasılığı azalacaktır. Doğumdan sonra ilk birkaç gün içinde gelen koyu ağız sütü çok önemlidir ve ziyan edilmeden bebeğe mutlaka verilmelidir.

Anne Sütü Bebeğe Kaç Aya Kadar Verilmelidir Ve Yeterliliği Nasıl Anlaşılır?

Mümkün olduğu kadar, ya da istediğiniz kadar uzun süre bebeğinizi emzirebilirsiniz. Ancak, anne sütü altıncı aydan itibaren bebeğinizin sağlıklı büyüyüp gelişmesi için tek başına yeterli olmaz. Çok uzun süre yalnız anne memesi ile beslenen bebek memeye bağlanır, kaşıkla yemek istemez, değişik besinlerin tadına ve kıvamına alışması çok zor olur. UNUTMAYIN anne sütü ancak 6 aya kadar çocuğun tek besinidir.

Bebeğimi Ne Sıklıkla Emzirmeliyim?

 

Bebek her ağladığında emzirilmelidir. Ancak, bebeğin gaz sancısına bağlı ağlayabileceği de akılda tutulmalı ve her emzirmeden sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır. Emzirme süresi çocuktan çocuğa 4 dakika ile 30 dakika arasında değişebilir

 

Başarılı Bir Emzirme İçin;

Bebeğinizi doğumdan hemen sonra henüz çıplakken sizin çıplak göğsünüze konmalıdır. Bu tensel temas bebeğinizle aranızda önemli bir “bağ” kurulmasını sağlar. Erken dönemde kurulan bu bağ onun uzun süreli başarılı bir şekilde emzirilmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizi doğumdan hemen sonra, bu mümkün değil ise en geç yarım saat içerisinde emzirmeye başlayınız. Bebeğin emmeye en istekli olduğu bu dönem geçirilirse bebek uzunca bir süre emmeye isteksizlik gösterecek ve ilk emzirme çok gecikecektir. Sezeryanla doğum yapan anneler ise kendilerine gelir gelmez yardım ile bebeklerini emzirebilirler.

Bebeğinizi emzirmeden önce başka hiçbir şey (şekerli su veya süt gibi) vermeyiniz. İlk emzirdiğinizde gelen süt kolostrum (ağız) adı verilen koyu kıvamlı bir süt olup az miktardadır. Bu sütün asıl görevi bebeğinizi enfeksiyondan korumak olduğu için bir damlasının dahi ziyan edilmemesi gerekir.

Sütünüzün bol olmasını sağlayan en önemli faktör bebeğinizin emmesidir. Bebeğiniz bir memeden ne kadar çok emerse o memede o kadar süt yapılır. Bu nedenle bebeğinizi anne memesini her aradığında gece ve gündüz sık sık emziriniz.

Emzirmek için onun sinirlenip ağlamaya başlamasını beklemeyiniz. Bebekle aynı odada yatmanız onu her istediğinde emzirmenizi ve böylece sütünüzün bol olmasını sağlar. Emzirme süresi bebekten bebeğe ve aynı bebekte farklılık göstermekle birlikte normal bir emzirme süresi 4-30 dakikadır. Bu süre ilk günlerde daha uzun olabilir.

Bebeğinizi bir memenizdeki sütün tamamı bitene kadar aynı memeden emziriniz. Bebeğiniz emmeye başladığında gelen ilk süt önsüt adı verilen bol sulu süttür. Emmeye devam ettikçe süt giderek koyulaşır ve yağdan zengin bir hale gelir. Bu sonsüt onun doymasını ve memeyi kendiliğinden bırakmasını sağlar. Bu nedenle her öğünde tek bir memeden emziriniz. Bir sonraki öğünde ise diğer memenizi veriniz. Aynı öğünde, her iki memeden de az az emzirilen bebekler yağlı son sütü alamadıkları için doymazlar.

Memenize temizlik veya bakım amacıyla hiçbir krem sürmeyiniz, karbonatlı veya sabunlu su ile yıkamayınız. Emzirdiğiniz sürece memenizi koruyacak maddeler meme başının etrafındaki küçük bezlerden salgılanmaktadır.

Bebeğinize biberon vermeyiniz. Biberon verilen bebekler daha sık ishale yakalanırlar. Ayrıca bu bebekler anne memesinden de biberon gibi emmeye çalışırlar. Sadece meme başını emmeye çalışan bu bebeklerin dilleri geride olup meme dokusunu ağızlarına almadıkları için sütü sağamaz ve meme başını boş yere emerek acıtırlar. Böyle bebekler kısa bir süre içinde anne memesini emmeyi bırakırlar.

Çalışmanız bebeğinizi emzirmeniz için engel değildir. Sütünüzü sağıp, bunu oda ısısında 8 saat, buzdolabında 24 saat saklayabilirsiniz. Sizin olmadığınız dönemde bu süt bebeğinize kaşıkla veya fincanla verilebilir.
 

Memeye İyi Yerleşmiş Ve Etkili Emen Bir Bebek;

Memeyi iyice kavramış, ağzı geniş ve iyice açıktır. Dilini öne doğru uzattığı için alt dudağı dışa dönüktür. Çenesi anne memesine değer. Yanakları yuvarlak ve dolgundur. Meme başı ve etrafındaki koyu renkli meme dokusunun büyük bir kısmı bebeğin ağzı içindedir.

 

Memeye İyi Yerleşmemiş Bir Bebek;

Meme başını emmeye çalışır. Süt kanallarına ulaşamadığı için sütü sağamaz ve alamaz. Dıştan bakıldığında bu bebeğin ağzı geniş açık değildir, yanakları içe çökük, alt dudağı içe dönük, dudaklarını ileriye uzatmıştır. Çenesi anne memesine değmez ve memenin koyu renkli kısmının tümü dışarıda kalmıştır.

 

Bebek Etkisiz Emiyorsa

Bebeğin etkisiz emdiği durumlarda memeler boşalmaz, sürekli şiş ve gergindir. Emzirme anne için ağrılı olup rahatsızlık verir. Meme başı ezilmiş görünümde olup kızarıktır, ucunda çatlak görülür. Memeden yeterli süt alamayan bebek çok ağlar, aç kaldığı için sık veya uzun süre emmek ister. Giderek huzursuzlaşır, memeden kayar, emmeyi reddeder, kendini geri çeker. Doymadıkları gerekçesiyle ek gıda başlanan bebeklerin büyük çoğunluğu gerçekte memeye iyi yerleşmemiş bebeklerdir.

 

KAYNAKÇA:

Ø www.geocities.com

Ø www.thehealthnews.org

Copyright © 2013 Alaaddin Debgici | debgici.com
Sırakapılar Mah. Saltak Cad. No:67 D:1-2-3 DENİZLİ
facebook twitter Web
            Sitesi Tasarımı